Klíma Tisztítás lépésről lépésre
Miért fontos a klímatisztítás?
Minden légtechnikai eszközt, köztük a klíma berendezéseket is takarítani, tisztítani kell. A otthoni klímák tisztítását nem csak a szakemberek ajánlják, a légkondícionáló gyártók is gyakran megkövetelik. Az se véletlen, hogy sok intézménynél előírások és jogszabályok követelik meg a klímatisztítás rendszeres elvégzését.
Elsősorban azért javasoljuk a klíma gyakori takarítását, mert egészségügyi szempontból kockázatos ha koszos légkondícionálót használ. A berendezések könnyen nedvesednek és lecsapódik bennük a pára. Ez pedig kellemes közeget teremt számos baktérium és gomba megtelepedésének. Ha elmarad a tisztítás, a klíma ezt a levegőt fogja kifújni, így pedig kockáztatja a saját, a családja vagy munkahely esetén a kollégái egészségét.
Munkánk során már hívtak minket olyan klímához, melyet évek óta nem látott szakértő és házilag se tisztították ki. Megdöbbentő mennyiségű lerakódás és penész volt a készülékben. Miután megmutattuk a tulajdonosnak, soha többé nem hagyta ki a klíma takarítását. Képet inkább nem is mellékelünk az ilyen esetekről, de elhiheti, hogy megdöbbentő látvány.
Milyen betegségeket okoz a klímatisztítás elhanyagolása?
- A tüdő számtalan típusú megbetegedése,
- Tüdő aspergillosis,
- Legionárius betegség,
- Pontiac-láz,
- Enyhe de gyakori megfázásos tünetek,
- Asztma,
- Számtalan típusú allergia
Ráadásul az elhanyagolt klímák nem csak betegségeket okoznak, de a használatuk kellemetlen is lehet: rossz szagok jönnek az eszközből, a felgyülemlő por miatt koszos levegő kering a lakásban, amit megéreznek a helyiségben tartózkodó személyek is. Volt olyan ügyfelünk, aki a klíma tisztítás után úgy érezte, hogy elmúlt a korábban szemszárazságnak érzékelt kellemetlen szemkörnyéki viszketés.
Az elhanyagolt klíma élettartama csökken
Egy klíma beszerzése, felszerelése gyakran nagyon költséges lehet. Ugyan a légkondícionálók ára ma már nem annyira magas mint néhány évtizeddel korábban, de így is nagy terhet jelenthet a családoknak. Érdemes ezért karban tartani és elvégezni a klíma tisztítást évente legalább egyszer. Ha a karbantartás elmarad, a légkondi élettartama csökken, sőt gyakran a garanciát is elveszíti (ez természetesen a gyártó vállalásától függ, amit a garanciális feltételek között érdemes ellenőrizni).
Klíma tisztítás gyakorisága
A szakmában általában azt javasoljuk, hogy évente legalább egyszer kerüljön sor a klímatisztításra. Ugyanakkor nem lehet ilyen könnyen megállapítani a szükséges gyakoriságot. A klíma tisztítás szükségessége függ:
- a használat gyakoriságától
- a használat módjától (intézményi vagy otthoni)
- a berendezés típusától
Amennyiben otthoni klímáról van szó, javasoljuk, hogy gondolja át, milyen gyakran használja. Ha nyáron minden nap megy a klíma, akkor érdemes évente egyszer szakértő segítségével elvégezni a tisztítást (ebben mi is tudunk segíteni, ismerje meg a feltételeket itt). Ezen kívül viszont Ön is tehet a klíma megfelelő állapotáért: legalább egyszer végezze el a szűrők takarítását otthon, házilag két professzionális klíma tisztítás között. Ezzel biztosíthatja, hogy nem rakódik le benne a por és nem alakul ki gombásodás.
Légkondi tisztítás otthon – klímatisztítás házilag
A légkondikat egy átlagos felhasználó nem tudja olyan minőségben tisztítani, mint egy hozzáértő szakember. Ettől függetlenül laikusként is el lehet végezni a légkondi tisztítást házilag. Beltéri egységek esetében ennek a módja a következő:
- A klímához csak akkor szabad hozzányúlni, ha már nincs áram alatt. Először mindenképp áramtalanítsa a készüléket, különben komoly balesetet szenvedhet.
- Ezt követően keresse meg, hogy hol lehet felhajtani (esetleg lepattintani) a légkondi fedőlapját. A legtöbb készüléken ez könnyedén megtehető, de ha elolvassa a használati utasítást, megtalálja a megfelelő módszert.
- Ekkor meglátja a szűrőket, melyeket óvatosan ki lehet venni a készülékből (általában ki kell csúsztani).
- A szűrőket tisztítsa meg óvatosan meleg (de nem forrásban lévő) vízzel. Ehhez nyugodtan használhat enyhény vegyszeres, például szappanos vizet.
- Teljesen szárítsa ki a szűrőket. Nedves állapotban nem szabad visszatenni.
- A szűrők száradása alatt ki lehet tisztítani a poros lamellákat. Ehhez használhatunk professzionális gőztisztítót, de egy porszívó is segítségünkre lehet.
- Gőztisztítás esetében meg kell várni, hogy a klíma teljesen megszáradjon. Addig semmi esetre ne helyezze áram alá a készüléket.
- A boltokban lehet klímatisztító habot vásárolni. Ezzel érdemes befújni a készüléket. A hab segít elpusztítani a megmaradt kórokozókat, mivel fertőtlenítőt tartalmaz.
- Ismét várjuk meg, hogy megszáradjon a készülék. Ezután helyezzük vissza a száraz szűrőt.
- Most már újból áram alá lehet helyezni a készüléket. Nyissuk ki az ablakokat és indítsuk el a klímát. 5-10 perc alatt a rendszer kifújja a megmarad klímatisztító habot, így nem lesz semmilyen szaga a készüléknek.
A klíma tisztítás nem helyettesíti a szakember által végzett munkát, csak kiegészíti azt. Ha teheti, mindenképp hívjon hozzáértő szakértőt is, hiszen a házi praktikák nem teljeskörű megoldások.